דלג לתוכן ראשי דלג לחיפוש דלג לתפריט תחתון
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
from https://www.rogerebert.com/
זו׳רנל

שוקולד כוכב עליון: הסרטים הכי שוקולדיים

כולם כבר יודעים ששוקולד מאחה לבבות שבורים, מיישב סכסוכים ומרפא את מכאובי הנפש, אבל בקולנוע הוא גם מניע את העלילה ואפילו גונב את ההצגה. 5 רגעי השוקולד הקולנועיים המפורסמים ביותר

ג’ולי וג’וליה

ג’ולי היא צעירה ניו יורקית החולמת להיות סופרת. בינתיים היא מתגוררת בקווינס, עובדת כפקידה במוקד לזכויות קורבנות אסון התאומים וסובלת מכל רגע. באחת מהסצנות הראשונות בסרט ג’ולי הולכת ברחוב אחרי יום קשה בעבודה. פנייה נפולות והיא מהרהרת בפגישה הצפויה לה למחרת עם חברותיה – כולן מצליחות יותר, עשירות יותר ובעלות קריירות נחשקות. אבל כשהיא עוברת על יד חלון ראווה שבו מזרקת שוקולד, הדכדוך והחרדות מפנים את מקומם למחשבה על פאי שוקולד.

“אתה יודע מה אני אוהבת בבישול?” היא שואלת את בן זוגה ומיד עונה בעצמה “מה שאני אוהבת זה שכולו חוסר ודאות, אתה יכול לבוא הביתה ולדעת בוודאות שאם תוסיף חלמונים לשוקולד, סוכר וחלב – הם יסמיכו. זו כל כך מנחם”. בן הזוג שלה אמנם קשוב ותומך, אבל תשומת לבו נתונה לדבר אחד: הקערה עם שאריות השוקולד, שהוא נחוש להתייחד איתה.

שוקולד

לעיירה שמרנית בצרפת מגיעה ויאן – נוודת צעירה המבקשת לפתוח במקום שוקולטרי דווקא בזמן ימי התענית (הימים שלפני חג הפסחא שבהם נוצרים אדוקים נמנעים מדברי מתיקה; הקיצוניים שבהם אף צמים). אנשי העיירה רותחים מזעם על הצעירה המתירנית המנסה לפתות את אנשי העיירה באמצעות שוקולד, מעוררת בהם תשוקות מודחקות ומפלרטטת עם מנהיג חבורת צוענים, אבל עד מהרה מתברר שויאן ניחנה בכשרון מיוחד לזהות מהו השוקולד האהוב על כל אחד – ולמה עוד הוא זקוק בחייו: היא נותנת לאחת משכנותיה פולי קקאו כדי לעורר מחדש את התשוקה המינית של בעלה, לוקחת תחת חסותה אישה מוכה ומעודדת זקן ערירי לחזר אחרי שכנתו באמצעות פרלינים. אחד אחרי השני, נכבשים אנשי העיירה בקסמה של ויאן ובקסמי השוקולד שלה.

יש בסרט הזה הרבה מאוד רגעי שוקולד אייקוניים, אבל אחד המקסימים ביותר הוא הסצנה בה ויאן מנסה לרכך את לבה של ארמאנד, אישה מבוגרת זועפת, באמצעות שוקולטה חמה. היא מוזגת לארמאנד כוס שוקולטה ובוזקת עליה תבלין. “הקינמון שלך נראה מעופש” מצליפה בה ארמאנד. “זה לא קינמון, זה צ’ילי” עונה ויאן, מוסיפה קצפת ומגישה לארמאנד החשדנית את הכוס.

בסצנה הבאה הספל ריק, ארמאנד מספרת לויאן על סטוץ מימי נעוריה והשתיים צוחקות עד דמעות. “את בטוחה שלא שמת בזה אלכוהול?” היא שואלת את ויאן, והיא משיבה “משהו הרבה יותר טוב מזה”.

הגוני’ס

ילדי שנות ה-80 גדלו על סרט ההרפתקאות הזה, שלא מאבד את הקסם שלו גם היום הודות לכל מרכיבי החובה של הז’אנר: שודדי ים, פושעים שלומיאלים, אוצר אבוד ואהבות ראשונות. במרכז הסרט עומדים “הגוני’ס” –  חבורת ילדים המוצאת מפת אוצר של שודד ים אגדי ויוצאת למסע בעקבותיו. בדרך נתקלים הילדים בשלל מלכודות יצירתיות שהשאיר אחריו שודד הים, במשפחת פשע איטלקית הדולקת אחריהם ובמה שנראה כמו מפלצת הכלואה במרתף שלהם.
באחד הרגעים הזכורים של הסרט חוטפים הפושעים את צ’אנק – הילד השמן והזללן שבחבורה – וכולאים אותו ביחד עם המפלצת. בניסיון להציל את עצמו, צ’אנק מציע למפלצת חטיף שוקולד “בייבי רות'” – ומגלה שבעצם לא מדובר במפלצת, אלא באח רפה השכל של הפושעים (שפניו עוותו אחרי שהפילו אותו על הראש, כך אנחנו מגלים בהמשך). סביב השוקולד נרקמת ידידות בין השניים והם יוצאים לחלץ את יתר החבורה מציפורני הפושעים.

פורסט גאמפ

“החיים הם כמו קופסת שוקולד – אתה אף פעם לא יודע מה תקבל” אומר פורסט גאמפ בסצנה שהפכה לאחת המפורסמות ביותר בקולנוע וזכתה לאינספור הומאז’ים והתייחסויות בתרבות הפופולרית. קופסת השוקולד המונחת על ברכיו מלווה אותו לאורך כל הסרט עד שהיא מתרוקנת בסופו – ביחד עם מאגרי הטישו של הצופים.

צ’ארלי בממלכת השוקולד

הסרט כולו הוא פנטזיה פרועה של שוקולד, אבל אחד הרגעים הזכורים ביותר הוא הרגע בו צ’ארלי וחבריו נכנסים לממלכה של ווילי וונקה ומגלים יער קסום שעשוי כולו מממתקים: על העצים צומחים תפוחים מסוכרים ונחשי ליקריץ, באחו פורחים פרחי קצפת ונהר שוקולד מתפתל בין הצמחים (האכילים, כמובן). הילדים המסוחררים קוטפים וזוללים מכל הבא ליד, אבל הם עומדים לגלות שלממלכת השוקולד חוקים משלה: הם ייענשו על התנהגותם בעולם האמיתי – ובאופן די פואטי. הראשון הוא אוגוסטוס שלוק, הילד הזללן שמנסה לשתות מנהר השוקולד, אבל נופל לתוכו, כמעט טובע ולבסוף נשאב ביחד עם השוקולד אל החדר שבו מיוצרים הממתקים.