דלג לתוכן ראשי דלג לחיפוש דלג לתפריט תחתון
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
קרדיט תמונה: Shutterstock
זו׳רנל

החיים בוורוד: הרובי, השוקולד הרביעי והיפה

אחרי שנים שבהן עולם השוקולד עמד על השילוש הקדוש של מריר, חלב ולבן ובדיוק כשחשבנו שאין לו כבר מה לחדש לנו, הפציע בחיינו הרובי - שוקולד ורדרד, אופטימי וטעים במיוחד

רובנו גדלנו על המשולש הנהדר של שוקולד מריר, חלב או לבן (ולכל אחד יש מן הסתם את הצלע המועדפת עליו) וחלקנו הקטן אולי עוד זוכרים עולם שוקולדי שבו שני אגפים בלבד – מריר וחלב – שכן השוקולד הלבן שמשלב חמאת קקאו (שקיימת בכל סוגי השוקולד) ומוצרי חלב (כמו בשוקולד חלב) אך אינו כולל מוצקי קקאו (הקיימים בשני הסוגים הקודמים) נולד לפני כ־80 שנה בסך הכל. 

בכ־80 השנה שחלפו מאז הגיע הלבן לחיינו היה נראה שעולם השוקולד עסוק בעיקר ביצירת משחקים מעניינים עם מה שכבר יש ופחות יכול להציג חידושים מרעישים. בעשור השני של שנות האלפיים השנתנה התמונה: ב-2012 הצטרף לנבחרת השוקולדית שוקולד הבלונדי שהוא למעשה שוקולד לבן מקורמל עם טעמים עמוקים יותר. ב-2017 הגיע שחקן רענן, ורדרד וחדשני לגמרי והצטרף למשחק. 

שחקן חדש בצבע ורוד. (קרדיט: Shutterstock)

בספטמבר של 2017 חברת בארי קאליבו (Barry Callebaut) השווייצרית כינסה מסיבת עיתונאים וחשפה כי היא פיתחה סוג שוקולד רביעי  – שוקולד הרובי. הצבע של שוקולד הרובי החדש הוא ורוד חיוור והוא נראה כמו תוצר של שימוש לא מבוקר בצבעי מאכל, אבל אין בו ולו טיפה אחת מהם. הצבע הוורדרד טבעי לגמרי והוא תולדה של זן הקקאו ושל תהליך עיבוד שונה מהרגיל. הטעם של שוקולד הרובי מזכיר את טעמו של השוקולד הלבן, והוא גם חלק וקרמי כמוהו, אלא שלשוקולד הרובי יש גם ניחוח וחמיצות עדינים המזכירים פירות יער אשר מאזנים את המתיקות. כמו הצבע הוורוד של שוקולד הרובי, כך גם הטעם הפירותי שלו מגיע מזן הקקאו ותהליך העיבוד שלו והוא טבעי לחלוטין (ואינו נובע מתוספת תמציות פרי או טעם).

בחברת בארי קאליבו מספרים כי הם עבדו על הפיתוח של הרובי 15 שנה. תהליך הפיתוח המסובך והארוך נשמר בסוד במשך כל התקופה, וגם לאחר שהשוקולד עצמו נחשף, הסודות לגבי תהליך הפקתו נותרו עלומים. המידע שהחברה כן חלקה עם ציבור הסקרנים הוא זה: שוקולד הרובי מיוצר מזן קקאו בשם רובי הגדל בברזיל, אקוודור וחוף השנהב. מומחים משערים כי את הזרעים של פולי הקקאו מתסיסים מעט פחות זמן מהרגיל וכן כי אל הזרעים הטחונים מוסיפים גם מעט מקליפת הפולים (שלרוב אינה חלק מחומר הגלם של השוקולד), וכי צבעה הסגול הוא זה שתורם לצבע הייחודי של השוקולד. חומצה סיטרית (חומצת מאכל שהשימוש בה נפוץ מאוד בתחום המזון) עוזרת להבליט את הגוון הוורוד של הקקאו, וככל הנראה גם תורמת לטעם המעט חמוץ של השוקולד הסופי שמזכיר חמיצות של פירות יער.

ניחוח וחמיצות עדינים המזכירים פירות יער (קרדיט: Shutterstock)

מיד אחרי אירוע ההשקה המתוקשר של השוקולד הרשת הוצפה בכתבות ובמידע על המצטרף החדש למשפחת השוקולד. בכל זאת, לא בכל יום נולד סוג חדש לגמרי של שוקולד. למרות הבאזז האדיר שהציף את הרשת, רק בתחילת 2018 הציבור הרחב זכה לטעום את השוקולד המסקרן – שהיה זמין עד אז רק למעטים – כאשר חטיף שוקולד קיט קט בגרסת רובי יצא לשווקים. בהתחלה הקיט קט הוורוד נמכר רק ביפן וקוריאה, אבל תוך חודשים בודדים אפשר היה כבר להשיג אותו בכל העולם, ואפילו בישראל. מאז לא מעט חברות הכניסו את הרובי לשימוש – בארץ יצרה עלית טבלאות ספלנדיד רובי שמבקרי האוכל היללו ושאותו אפשר לאכול כמו שהוא או לשלב בקינוחים ובעוגות לקבלת טעם וצבע ייחודיים וטבעיים לחלוטין.