דלג לתוכן ראשי דלג לחיפוש דלג לתפריט תחתון
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
לוגו עלית משוגעים לשוקולד
קרדיט: GettyImages
זו׳רנל

האוסקר של השוקולד: תחרויות שוקולד בעולם

השוקולטיירית איקה כהן משרטטת מדריך לדירוגים ולתחרויות הנחשבים בעולם השוקולד. שווה לכם להציץ ברשימת הזוכים לפני כל נסיעה לחו"ל כדי לדעת איפה לעצור לנישנוש

כמו בכל מגרש מקצועי שהשחקנים בו מרובים, כך גם בעולם השוקולד נוסדו עם השנים תחרויות ודירוגים שחוגגים את התחום ואת הדמויות שמצעידות אותו קדימה ומעניקות השראה לכולם. בואו להכיר את מועדון הנוגסים האקסקלוסיבי אשר מוציא כל שנה מדריך לשוקולדים הטובים בעולם, את תחרות הטעימות העולמית שמדרגת את המצטיינים בתחום אחרי מסלול משימות מפרך ואת התחרות העולמית העצמאית שמטרתה לתמוך ביצרני השוקולד ולהעצים את חקלאים שמגדלים את הקקאו.

מדריך הנוגסים בשוקולד ((Le Guide Des Croqueurs De Chocolat
בעולם של שפע קולינרי, שבו צצים בכל שנה שוקולטיירים חדשים וחדשות כפטריות אחרי הגשם, טוב שיש מי שעושים בשבילינו את המלאכה וטועמים אלפי(!) שוקולדים מדי שנה, חוסכים לנו קלוריות ויודעים מה כדאי לטעום. אני מדברת על מועדון הנוגסים הוותיק – Club des Croqueurs de Chocolat שידוע גם כ־CCC – מועדון אקסקלוסיבי הכולל חבורה ססגונית של חובבי שוקולד. המועדון נוסד ב־1981 והוא מונה כיום 150 חברים וחברות שנבחרו בקפידה (אין כניסה לחברים חדשים אלא אם מישהו פורש או נפטר). לאו דווקא מקצוענים, אלא בעיקר כאלה שחולקים תשוקה עזה לשוקולד, מכירים ומוקירים את נפלאותיו ויודעים כיצד לטעום ולבחון אותו. כל חברי המועדון נפגשים אחת לשנה באירוע גאלה חגיגי הכולל בני משפחה, שמפניה והמון שוקולד, ומלבד זאת נערכים גם מפגשי טעימה עבור כלל החברים במלון רויאל מונסו היוקרתי בפריז. החברים יושבים בשולחנות ארוכים בקבוצות, טועמים ממרכולתם של מותגי שוקולד שונים המציגים את יצירותיהם החדשות ומשתפים זה את זה בחוויות הטעימה. מלבד המפגשים הללו נערכים גם 35 מפגשי טעימה מצומצמים הכוללים רק כמה עשרות חברים הטעימות הללו עיוורות, כלומר השוקולטיירים מתבקשים להסיר כל סימן היכר מיצירותיהם. הטועמים ממלאים טפסים מרובי קריטריונים לדירוג כל פרלין שהכניסו לפה.

את סיכומי המפגשים ושקלול תוצאות הטעימות מאגד המועדון, בניצוחו של אלאן בלאנשו – המכהן כנשיא המועדון יותר מ-30 שנה, במדריך שמדרג 250 שוקולטיירים/ות הטובים ביותר מכל העולם ומהווה בעצם סוג של אינדקס שוקוליטיירים מקיף ויחיד מסוגו שנגיש לקהל הרחב והמקצועי. להיות כלול במדריך, זה החלום המתוק של כל שוקולטייר/ית. המדריך הראשון יצא לאור ב־1986, אחריו התפרסם מדריך רק כל שלוש או כל ארבע שנים, אולם משנת 2010 הפך המדריך לשנתי. בכל שנה שוקולטיירים בני מזל מקבלים הזמנה להשתתף במדריך ונדרשים לשלוח ארבעה סוגים שונים של פרלינים. הניקוד במדריך בא לידי ביטוי כטבלת שוקולד בצבעי ארד, כסף או זהב – ויש גם ציונים לשבח. המדריך יוצא לאור סמוך לתערוכת סלון דה שוקולד, שבמהלכה אפשר לרכוש אותו תמורת סכום סמלי, ובמסגרתה מתקיים טקס חלוקת פרסי כבוד לשוקולטיירים המובילים. 

בשנים האחרונות היה לי הכבוד לקבל הזמנה לשלוח למועדון טעימות מיצירותיי. ב-2015 זכיתי להגשים חלום וקיבלתי במדריך טבלת זהב על פרלין הזעתר שלי, שזכה לציון גבוה בקרב צוות השיפוט. השמחה על הדירוג הגבוה כפולה לנוכח העובדה שזכיתי להיות חלק ממספר גדל של שוקולטייריות בענף שנשלט ברובו על ידי שוקולטיירים גברים.

from www.sogoodmagazine.com Le Guide Des Croqueurs De Chocolat

אליפות המאסטרית העולמית ((World Chocolate Masters
תחרות יצרני השוקולד (World Chocolate Masters) נערכת על ידי ענקית השוקולד קקאו בארי מאז 2011. התחרות הנחשבת היא למעשה תהליך ארוך מאוד שמתחיל בתחרויות מקומיות המתקיימות במדינות שונות, המדינות המשתתפות משתנות מעט משנה לשנה, וב־2020 אלו יהיו גרמניה, רוסיה, ארצות הברית, בלגיה, הולנד, קנדה, שווייץ, סין, ספרד, מדינות המזרח התיכון שהתמודדו יחד, אנגליה ואירלנד שהתמודדו יחד, יפן, מדינות צפון אפריקה שהתמודדו יחד, מדינות אמריקה הלטינית שהתמודדו יחד, קוריאה, איטליה, צרפת, פולין ואוקראינה. הזוכים בתחרויות המקומיות עולים לגמר העולמי, הבנוי בפורמט שמוכר לנו מתוכניות הריאליטי – משימות ממוקדות (למשל יצירת פרלין בנושא מסוים, עבודה בטכניקה מסוימת ועוד).
המשימות מסננות את המשתתפים ומקדמות אותם לשלבים הבאים – כך במשך שלושה ימים שבסופם מתקיים אירוע חגיגי בתערוכה השנתית של הסלון דה שוקולד. במהלך האירוע מוכרז אלוף העולם. בכל שנה הגמר ממוקד ברעיון אחר שסביבו המתחרים יוצרים את יצירותיהם (“השוקולד של העתיד”, “הטבע כהשראה” וכדומה). התחרות דוחפת את המתחרים לרמות חדשות של יצירתיות ומקצוענות והזוכים בה הופכים בן רגע לכוכבי על. צוות השיפוט בתחרות מונה 20 שופטים ממדינות שונות, בהם נציגים מהמדינות המשתתפות בגמר, המתמחים בתחום הקולינריה ו/או הגסטרונומיה. בשנים האחרונות התחרות מוקד המשימות בתחרות הוא התחדשות ועתידנות, המטרה היא לאתגר את המשתתפים לפרוץ גבולות ולנסח את האופי השוקולדי של השנים הבאות.

from www.worldchocolatemasters.com

תחרות הבינלאומית לפרסי שוקולד ((International Chocolate Awards
התחרות הבינלאומית לפרסי שוקולד היא תחרות עצמאית (היחידה בתחום, שכן התחרויות האחרות הן בחסות גופים מסחריים גדולים) שנוסדה ב־2012 על ידי מרטין כריסטי, מרסל פרסיליה ומוניקה מסקיני שלושה שוקולטיירים, מומחים לשוקולד ויועצים לחברות גדולות וליצרנים קטנים וכן פעילים להסדרת הסחר ההוגן בענף. גם כאן, בשלב הראשון מתקיים סבב תחרויות ארציות מקומיות במדינות שונות שהזוכים בהן משתתפים בתחרות העולמית. מטרת התחרות היא לזהות ולקדם מצוינות בייצור שוקולד ובמוצרי שוקולד ולתמוך ביצרני שוקולד ושוקולטיירים קטנים וגדולים, וכן באמנים העובדים עם שוקולד. ההכרה שהתחרות מייצרת מולידה מודעות לחשיבות של עבודה עם פולי קקאו איכותיים ומחזירה את המבט אל החקלאים הנשכחים. באמצעות תמיכה זו המסייעת לצמיחת שוק השוקולד, מקווים מארגני התחרות לתמוך גם בחקלאים שמגדלים פולי קקאו. השוקולדים בתחרות נשפטים במסגרת קטגוריות כמו טבלאות מריר, חלב, לבן, עם או בלי תוספות; פרלינים ממולאים על בסיס גנאש – עם תוספות וללא תוספות; פרלינים ממולאים על בסיס אגוזים / קרמל / פירות ועוד.

המתחרים צריכים לעמוד בקריטריונים נוקשים החלים על אופני הייצור וחומרי הגלם שלהם והכניסה לתחרות היא בתשלום לא פעוט. השוקולדים נטעמים על ידי צוות השופטים הכולל עיתונאים, אנשי אוכל ופודיס מאזור התחרות בטעימה עיוורת (כל סימנים מזהים של היצרן מוסרים מהממתקים). אחרי כמה סבבי שיפוט מוענקים הפרסים – פרס זהב אחד, עד חמישה פרסי כסף ושלושה פרסי ארד בכל קטגוריה. הזוכים בסבב המקומי עוברים כאמור לתחרות הבינלאומית, ושם שוב נטעמים כלל השוקולדים והזוכים מקבלים את הפרס העולמי. 

שיהיה בהצלחה לכולם